Friday, February 11, 2022

    Esimesed VHS mängijad kodukasutajatele jõudsid 1970-datel. Mitte kaua aega pärast seda said väga populaarseteks videolaenutused, mida tekkis nagu seeni pärast vihma. Eesti vast tuntuim paik selleks oli omal-ajal Videoplanet. Mäletan, et meil oli kodus Philipsi TV/VHS telekas kuhu VHS mängija oli sisse ehitatud. Esimene film mille isa videolaenutusest koju tõi oli arvatavasti midagi Bondi seeriast. Ega pead ei anna, et videolaenutused sellisel kujul tänaseks maailmast täiesti kadunud on, aga enamus seda äri on kolinud tänaseks interneti. Isegi enamus Eesti interneti alusühenduse pakkujaid on välja tulnud oma voogesitus platvormiga või "videolaenutusega". Lisaks kõikvõimalikud teenuse pakkujad nagu: Netflix, AppleTV, Hulu, Amazon, Disney jne. 2012 aastal sulges Eestis viimased kaks laenutust Videoplanet [1].

Ühendriikides algas VHS kuldne ajastu juba muidugi kõvasti varem [2] ja kestis ka veidikene pikemat aega. Oma lastele ma vast peaksin enda lapsepõlve videod mis VHS kassettidel on digitaliseerima, sest võibolla on selleks ajaks see nii retro kaup, et peab VHS mängija eest välja käima terve kuu palga :).  Julgeksin väita, et videolaenutus sellisel kujul oli on üks veebieelne praktika ja ka komme. Mida võis veel tahta kui reede õhtul kas sõprade või pere ringis vaadata mõnda uut filmi. Erinevalt kino külastusest, sai vajadusel ka vahepeal külmkappi külastada ilma, et oleks pidanud millestki ilma jääma.

    Esimene emotikon : - ) pärineb aastast 1982, väidetavalt lausa täpselt 19. september[3]. Arvuti teadlane Scott Fahlman leidis, et elektroonilistel teadetahvlitel levivad sõnumid leidsid vahel vale tõlgenduse ja tegi ettepaneku, et nali võiks lõppeda naeratava näo emotikoniga. Peagi kogus see idee ka populaarsust mujal kogukondades ja leidis ka oma tee e-kirjadesse. Ka nüüd 40 aastat hiljem kasutame me emotikone ja kõikvõimalike muid vahendeid nagu näiteks meem[4], et anda edasi digitaalselt edastatud sõnumis oma nn. emotsiooni mis lisab sellele kuivale tekstile mingi emotsiooni, et meie sõnumit paremini edastada. Võib öelda, et sellest on saanud omaette kultuur. Kindlasti võib selle lugeda aga üheks kombeks mis juba enne tänapäeva veebi tulekut on sündinud ja on kasutsel tänapäevani.

Viidatud allikad:

[1] https://elu.ohtuleht.ee/479345/videolaenutuse-viimnepaev-ndash-uhe-ajastu-lopp

[2] https://www.considerable.com/entertainment/retronaut/video-rental-store-boom/

[3] https://time.com/3341244/emoticon-birthday/

[4] https://www.eki.ee/dict/vsl/index.cgi?Q=meem


No comments:

Post a Comment

  E-ITSPEA 14     Telia Company vastutustundliku ärilise käitumise koodeks [1]. Pole küll IT -eetikakoodeks aga paljud punktid puudutavad ka...